Kontrol Tartım Cihazının Doğruluğu ile Kapasitesi Karşılaştırması: Doğru Modeli Seçin
Çoğu sorgu aynı şekilde başlar: 500 g’lık bir paket.
Ağırlık kolay yarısıdır. Önemli olan yarısı, bu 500 g’nin ne kadar değişime izin verildiğidir. 3 g’lik bir tolerans ile 20 g’lik bir tolerans iki farklı çizgisel tartım makinesini gerektirir; ancak her ikisi de aynı çerçeve üzerine sığar. Bunlardan biri ±0,2 ila 0,5 g arası bir doğruluk bandı sağlarken, diğeri ±1 ila 3 g arası bir doğruluk bandı sağlar.

Çizgisel Tartım Makinesinin Gerçekten Neyi Ölçtüğü
Ürün tartım platformunu geçerken, çizgisel tartım makinesi yük hücresi sinyalinin ne kadar değiştiğini kaydeder ve bu değişimi belirlediğiniz toleransla karşılaştırır. Bant hızı, besleme aralığı ve ürünün ne kadar sabit durduğu, bu karşılaştırmanın tekrarlanabilir olmasını sağlar.
Aynı makine, dinamik tartım cihazı olarak satılır ve bize ağırlık kontrol cihazı isteyen çok sayıda alıcı gelir. Bir ambalaj hattında bu, tek bir doğruluk bandına sahip tek bir cihazdır.
Küçük model, 30 kg’lık bir kartonu taşıyamaz ve 30 kg için tasarlanmış bir yük hücresi aynı zamanda 0,05 g’lik bir ağırlığı ayırt edemez. Büyük model ise küçük sapmaları göremez: 500 g’lık bir paketten eksik olan 2 g, o kapasite bandının gürültü eşiğinin altında kalır. Dolayısıyla bir hat içi kontrol tartımı cihazı, maksimum ağırlıktan ileriye doğru değil, sapmadan geriye doğru seçilir.
Altı Model Doğruluk Basamağı
Kapasite arttıkça doğruluk bandı genişler ve bant hızı yavaşlar. Bu üç değer birlikte hareket eder ve hiçbir tedarikçi size bu üç özelliği aynı anda sunamaz.
Doğruluk sütunu bir aralık kapsar. Daha dar uç, sabit bir ürün ile doğru bant hızının birleşimini gerektirir; hafif, uzun ya da düzensiz bir ürün ise daha geniş uçta yer alır.
Tablonun göstermediği bir şey: altı adet doğrusal kontrol tartısı içinde yalnızca en küçüğü hava üfleme ile reddetme yöntemi kullanır ve yalnızca bu model IP54 koruma sınıfına sahiptir. Hafif ürünler i̇ticiye kıyasla daha hızlı ve daha yumuşak bir reddetme işlemine ihtiyaç duyulur; ayrıca yıkama işlemi uygulanan hatlar tam da bu ürünlerin üretimi için çalıştırılır.
Doğrusal kontrol tartısının kapasitesi, ürün başına maksimum ağırlık sınırıdır; bu, toplam üretim hızı değil. 40 kg ve 60 kg modellerinin her ikisi de 30 adet/dakika olarak belirtilmiştir ve bu sınırı taşıma bandı belirler, yük hücresi değil.
| Model | En fazla ağırlık | Doğruluk | En düşük tartım aralığı | Maksimum hız | MADDE BOYUTU |
|---|---|---|---|---|---|
| CQ-YWXP1010 | 200 g | ±0,05–0,1 g | 0,05 g | 100 adet/dakika | 100 × 100 mm |
| CQ-YWXP210 | 1.500 g | ±0,2–0,5 g | 0.1 g | 160 adet/dk | 280 × 200 mm |
| CQ-YWXP300 | 3 kg | ±1–3 g | 1 g | 80 adet/dk | 300 × 290 mm |
| CQ-YWXP400 | 15 KG | ±2–10 g | 1 g | 60 adet/dakika | 450 × 390 mm |
| CQ-YWXP500 | 40 kg | ±5–30 g | 1 g | 30 adet/dakika | 650 × 490 mm |
| CQ-YWXP600 | 60 kilo | ±30–100 g | 1 g | 30 adet/dakika | 650 × 490 mm |
Hangi Model Hangi Hattı İçin
Bu sayfanın üst kısmında yer alan doğrusal tartım cihazı CQ-YWXP400 modelidir; orta sınıfın işlek modeli ve çoğu hattın sonunda tercih ettiği üründür. Diğer beş model aşağıda, en küçüğü ilk olmak üzere sıralanmıştır.





Doğruluk, Tartı Platformu Öncesinde Belirlenir
Aynı çerçeve, aynı bant ve aynı yük hücresine sahip iki adet inline kontrol tartımız vardır; ancak doğruluk aralıkları üç kat farklılık gösterir. Bu fark, ürünün girişten tartı platformuna ulaşması sırasında bant tarafından gerçekleştirilen harekettir.
*Bant hızı. * Sinyal, ürün tartı platformu üzerindeyken örneklenir. Bant hızını yüksek tutarsanız bu pencere içinde alınan örnek sayısı azalır; tavan hızın altındayken ise doğruluk aralığının daha dar ucunu elde edersiniz. Kurulum aşamasında her zaman ilk adım bant hızını eşleştirmektir ve bu nedenle bir ayrı not onun üzerine.
*Giriş aralığı. * Bir inline kontrol tartısı, bir seferde yalnızca bir ürünü tartar. Aralığı daraltırsanız iki ürün aynı anda platformu paylaşır ve sonuç olarak okuma hiçbirine ait olmaz. Genellikle duyduğumuz yanlış redler, red sistemiyle değil, giriş aralığıyla ilgilidir.
*Ürün stabilitesi. * Konveyör bandında kayan bir torba kendi eylemsizliğini değiştirir. Kılavuzlar, girişte kısa bir uçuş mesafesi ve tabla öncesindeki yerleşim süresi tümüyle yer kaplar ve genellikle model değişikliğinden daha fazla okuma kaymasına neden olur.
*Dengeleme. * Ürettiğimiz her inline kontrol tartısı sabit ayarlanabilir ayaklar üzerine yerleştirilir; tekerlekli değildir. Düzgün hizalanmamış bir çerçeve okumayı da beraberinde taşır ve "yanlış tartıyor" ifadesi çoğunlukla hiç ayarlanmamış bir ayaktan kaynaklanır.
Inline Kontrol Tartısı Özelliği Belirtiminde Yanlışlık Nerede Oluşur
- Inline kontrol tartısının doğruluğunu kapasite aralığı belirtilmeden vermek. "±0,1 g" yalnız başına hiçbir anlam ifade etmez çünkü 200 g’de ±0,1 g ile 60 kg’da ±0,1 g aynı cihaz değildir.
- İleride kullanılmak üzere kapasite yedeklemesi bırakmak. Ekstra kilogramlar, bugün her paket için doğruluğu düşürür; ancak bu ürün hiç üretilmeyebilir. Eğer bu ürün gelirse, bunun yerine hattı bölün.
- Reddedici mekanizmanın hızını koruyacağını varsaymak. 160 adet/dk hızında ürünler arasında 375 ms zaman aralığı vardır ve reddetme işlemi bu süre içinde ateşlenip sıfırlanmalıdır.
- En büyük paket için kayışın boyutlandırılması. Malzeme boyutu, kayış genişliğini belirler ve kayış genişliği, zemin alanını ve fiyatı belirler. Çoğunlukla 100 mm'lik poşetleri işleyen bir hattı, ara sıra çıkan 650 mm'lik kasalar etrafında boyutlandırmayın.
Sıkça Sorulan Sorular
Satır içi kontrol tartım cihazının doğruluğu nedir?
200 g bandında ±0,05 g ile 60 kg bandında ±100 g arası değişir. Kapasite bandı bunu belirler, marka değil: En küçük modelimiz 0,05 g çözünürlüğe sahiptir; 60 kg’lık model ise 30 g’den daha iyi bir çözünürlük sağlayamaz.
Tek bir satır içi kontrol tartım cihazı hem poşetleri hem de kutuları işleyebilir mi?
Bunu önermiyoruz. En çok işlediğiniz ürünü temel alarak seçim yapın. 15 kg’lık bir model, bir poşetteki 0,1 g sapmayı çözemez; 200 g’lık bir model ise 15 kg’lık bir kutuyu taşıyamaz.
Bir çizgisel kontrol tartısı ne kadar hızlı çalışır?
cQ-YWXP210 modelinde 160 adet/dakika, 40 kg ve 60 kg modellerinde ise 30 adet/dakika. Bant bu üst sınırı belirler ve doğruluk aralığının dar ucuna ulaşmak için bu hızın altında çalışmanız gerekir.
Bir çizgisel kontrol tartısı sıkıştırılmış hava gerektirir mi?
Evet. Her red edici, temiz ve kuru 0,6–1 MPa basınçlı hava gerektirir. En küçük model bir hava üfleme sistemi kullanır; diğer beş model ise itici sistem kullanır.
Bir çizgisel kontrol tartısı teklifi vermek için neler gerekir?
Paket ağırlığı ve toleransı, üretim hattı hızı, mevcut bant genişliği, red edilen ürünlerin nereye gideceği ve alanın yıkanıp yıkanmayacağı bilgileri. Son cevap, koruma sınıfını belirler.
Aslında bir çizgisel kontrol tartısı seçerken, tespit edilebilecek en küçük sapmayı seçiyorsunuz; kapasite aralığı da bunu belirler.
Paket ağırlığını, toleransı ve üretim hattı hızını bize gönderin; hangi modelin bu değerleri karşılayacağını veya iki adet çizgisel kontrol tartısı gerekip gerekmediğini size bildirelim. Tüm altı model, bizim çek tartıcı sayfa.
Son Haberler
ÇEVRİMİÇİ