Kontrollvågarnas noggrannhet jämfört med kapacitet: Välj rätt modell
De flesta förfrågningar öppnar på samma sätt: en 500 g-förpackning.
Vikten är den lättare halvan. Den halva som egentligen spelar roll är hur mycket den 500 g får avvika. En tolerans på 3 g och en tolerans på 20 g kräver två olika radial kontrollvågar, och båda får plats på samma ram. En av dem har en noggrannhetsnivå på ±0,2–0,5 g; den andra har ±1–3 g.

Vad en radial kontrollvåg faktiskt mäter
Medan produkten passerar över vägplattan registrerar en radial kontrollvåg hur mycket signalen från lastcellen förändras och jämför denna förändring med den tolerans du ställt in. Transportbandets hastighet, avståndet mellan produkterna vid införsbandet samt hur stadigt produkten ligger på bandet är alla faktorer som bidrar till att denna jämförelse blir reproducerbar.
Samma maskin säljs som en dynamisk viktkontrollmaskin, och många köpare kommer till oss och frågar efter en viktkontrollenhet. På en förpackningslinje är det ett instrument med en enda noggrannhetsklass.
Den lilla modellen kan inte bära en 30 kg kartong, och en lastcell utformad för 30 kg kan heller inte upplösa 0,05 g. Den stora modellen kan inte upptäcka små avvikelser: på en 500 g förpackning som saknar 2 g ligger dessa 2 g under brusgolvet för den kapacitetsklassen. En inline-viktkontrollenhet väljs därför alltid utifrån avvikelsen baklänges, aldrig utifrån maxvikten framåt.
Noggrannhetssteget med sex modeller
När kapaciteten ökar breddas noggrannhetsklassen och bältet saktar ner. De tre parametrarna rör sig tillsammans, och ingen leverantör kan sälja alla tre samtidigt.
Kolumnen för noggrannhet täcker ett intervall. Den stramare änden kräver en stabil produkt kombinerad med rätt bälthastighet; en produkt som är lätt, hög eller oregelbunden hamnar närmare den bredare änden.
En sak som tabellen inte visar: av de sex inline-vågarna använder endast den minsta luftblåsrejektion, och endast den är byggd för IP54. Light produkter behöver en snabbare, mildare rejekt än en pusher, och de linjer som tvättas ned tenderar att köra just dessa produkter.
Kapaciteten för en inline-våg är en takgräns per föremål snarare än en genomströmningsfigur. Modellerna på 40 kg och 60 kg är båda angivna till 30 st/min, och bandet sätter denna takgräns, inte lastcellen.
| Modell | Maxvikt | Noggrannhet | Minimalskala | Max hastighet | Materialstorlek |
|---|---|---|---|---|---|
| CQ-YWXP1010 | 200 g | ±0,05–0,1 g | 0,05 g | 100 st/min | 100 × 100 mm |
| CQ-YWXP210 | 1 500 g | ±0,2–0,5 g | 0,01 g | 160 st/min | 280 × 200 mm |
| CQ-YWXP300 | 3 kg | ±1–3 g | 1 g | 80 st/min | 300 × 290 mm |
| CQ-YWXP400 | 15 KG | ±2–10 g | 1 g | 60 st/min | 450 × 390 mm |
| CQ-YWXP500 | 40 kg | ±5–30 g | 1 g | 30 pc/min | 650 × 490 mm |
| CQ-YWXP600 | 60 kg | ±30–100 g | 1 g | 30 pc/min | 650 × 490 mm |
Vilken modell för vilken linje
Den inline-vägskalan högst upp på denna sida är CQ-YWXP400, arbetshästen i mellansegmentet och den modell som de flesta linjer slutar med. De andra fem modellerna finns nedan, minst först.





Noggrannheten fastställs innan vägplattan
Vi har två inline-vägskalor med samma ram, samma rem och samma lastcell, och deras noggrannhetsband skiljer sig åt med en faktor tre. Skillnaden ligger i vad remmen gör mellan inmatningen och vägplattan.
*Remhastighet. * Signalen samplas medan produkten befinner sig på plattan. Kör remmen snabbt och färre sampel hamnar inom det här fönstret; kör under takhastigheten och du får den tätare änden av noggrannhetsbandet. Att justera remhastigheten är alltid det första steget vid igångsättning, och det är därför vi skrev en separat notering på den.
*Inmatningsavstånd. * En inline-vägskala väger ett föremål i taget. Minska avståndet och två produkter delar plattan, så att mätvärdet inte gäller någon av dem. De felaktiga avvisningarna som vi hör om brukar vanligtvis bero på inmatningsavståndet snarare än på avvisningssystemet.
*Produktens stabilitet. * En påse som rör sig på bandet ändrar sin egen tröghet. Riktlinjer, en kort infedningsträcka och en avslutande stabiliseringssträcka innan vågplattan kräver allihop golvutrymme, och de påverkar ofta mätningen mer än en modelländring gör.
*Jämnande. * Varje inline-våg vi tillverkar står på justerbara fötter i stället för hjul. En ram som inte är nivellerad påverkar mätresultatet, och när det sägs att "den väger fel" visar det sig ofta att en fötter inte har justerats.
Var en specifikation för en inline-våg går fel
- Att ange en inline-vågs noggrannhet utan att samtidigt ange dess kapacitetsområde. "±0,1 g" ensamt betyder ingenting, eftersom ±0,1 g vid 200 g och ±0,1 g vid 60 kg inte är samma instrument.
- Att lämna extra kapacitet för framtida behov. De extra kilogrammen kostar noggrannhet idag – på varje förpackning – för en produkt som du kanske aldrig kommer att hantera. Om den produkten ändå anländer, dela istället upp linjen.
- Att anta att utkastaren klarar takten. Vid 160 st/min finns det 375 ms mellan varje föremål, och utkastningen måste ske och återställas inom detta tidsfönster.
- Dimensionera bältet för den största förpackningen. Materialstorleken bestämmer bältets bredd, och bältets bredd bestämmer golrymden och priset. En linje som främst hanterar 100 mm-påsar bör inte dimensioneras utifrån en tillfällig 650 mm-låda.
Vanliga frågor
Hur exakt är en integrerad kontrollvåg?
Från ±0,05 g i 200 g-bandet till ±100 g i 60 kg-bandet. Kapacitetsbandet avgör noggrannheten, inte varumärket: vår minsta modell löser 0,05 g, och 60 kg-modellen kan inte prestera bättre än 30 g.
Kan en integrerad kontrollvåg hantera både påsar och kartonger?
Vi rekommenderar inte det. Välj baserat på den produkt du hanterar mest. En 15 kg-modell kan inte upptäcka en avvikelse på 0,1 g hos en påse, och en 200 g-modell kan inte bära en 15 kg-låda.
Hur snabbt kan en inline-våg köra?
160 st/min på CQ-YWXP210 och 30 st/min på 40 kg- och 60 kg-modellerna. Bandet bestämmer takhastigheten, och du måste köra under den för att uppnå den stränga änden av noggrannhetsbandet.
Kräver en inline-våg trymluft?
Ja. Varje utslagsmekanism kräver ren, torr luft vid 0,6–1 MPa. Den minsta modellen använder en luftblåsning, medan de övriga fem använder en pusher.
Vad behöver ni för att offra en inline-våg?
Förpackningens vikt och tolerans, linjehastighet, bandbredden som ni redan har, var utslaget sker och om området rengörs med vatten. Det sista svaret avgör skyddsnivån.
Vad ni egentligen väljer med en inline-våg är hur liten avvikelse den kan upptäcka, och kapacitetsbandet bestämmer detta.
Skicka oss förpackningens vikt, toleransen och linjehastigheten, så berättar vi vilken modell som klarar den angivna siffran – eller att ni behöver två inline-vågar. Alla sex jämförs på vår viktkontrollenhet sidan.
Senaste nytt
ONLINE