Dokładność wag kontrolnych w stosunku do ich nośności: wybór odpowiedniego modelu
Większość zapytań zaczyna się tak samo: opakowanie o masie 500 g.
Masa to łatwiejsza część. Ważniejszą częścią jest dopuszczalne odchylenie od masy 500 g. Tolerancja ±3 g i tolerancja ±20 g wymagają dwóch różnych wag kontrolnych inline, ale obie mieszczą się w tej samej ramie. Jedna z nich zapewnia zakres dokładności ±0,2–0,5 g, a druga ±1–3 g.

Co rzeczywiście mierzy waga kontrolna inline
Podczas przesuwania produktu przez powierzchnię ważenia waga kontrolna inline rejestruje zmianę sygnału z czujnika obciążenia i porównuje tę zmianę z ustawioną tolerancją. Prędkość taśmy, odstępy między produktami na taśmie doprowadzającej oraz stabilność położenia produktu mają na celu zapewnienie powtarzalności tego porównania.
Ten sam sprzęt jest sprzedawany jako dynamiczny wagomierz kontrolny, a wielu nabywców zwraca się do nas z prośbą o zakup urządzenia do kontroli masy. Na linii pakującej jest to jedno urządzenie o jednym zakresie dokładności.
Mały model nie jest w stanie przenosić kartonu o masie 30 kg, a czujnik obciążenia zaprojektowany do pomiaru 30 kg również nie pozwoli na rozdzielczość 0,05 g. Duży model natomiast nie wykryje małych odchyleń: przy opakowaniu o masie 500 g brakujące 2 g pozostają poniżej poziomu szumu charakterystycznego dla tego zakresu pomiarowego. Dlatego też wagomierz inline dobiera się od wymaganej dokładności (czyli od odchylenia) wstecz, a nie od maksymalnej masy do przodu.
Sześciostopniowa skala dokładności
Wraz ze wzrostem zakresu pomiarowego szerokość pasma dokładności rośnie, a prędkość taśmy maleje. Te trzy parametry zmieniają się współbieżnie, a żaden dostawca nie może oferować ich wszystkich jednocześnie.
Kolumna dokładności obejmuje zakres wartości. Górna granica tego zakresu wymaga stabilnego produktu oraz odpowiedniej prędkości taśmy; produkty lekkie, wysokie lub nieregularne osiągają dokładność bliższą dolnej granicy zakresu.
Jedną rzeczą, której tabela nie pokazuje, jest to, że spośród sześciu ważytek inline tylko najmniejsza wykorzystuje odrzut powietrzem i tylko ona ma stopień ochrony IP54. Light produkty wymagają szybszego i łagodniejszego odrzutu niż wypychacz, a linie poddawane myciu zazwyczaj właśnie te produkty przetwarzają.
Przepustowość ważtki inline to maksymalna masa na przedmiot, a nie ogólna wydajność. Modele 40 kg i 60 kg mają oba nominalną wydajność 30 szt./min, a tę wydajność określa taśma, a nie czujnik obciążenia.
| Model | Maksymalna Waga | Dokładność | Minimalna skala | Maksymalna prędkość | MATERIAŁ ROZMIAR |
|---|---|---|---|---|---|
| CQ-YWXP1010 | 200 g | ±0,05–0,1 g | 0,05 g | 100 szt./min | 100 × 100 mm |
| CQ-YWXP210 | 1500 g | ±0,2–0,5 g | 0,01 g | 160 szt./min | 280 × 200 mm |
| CQ-YWXP300 | 3 kg | ±1–3 g | 1 g | 80 sztuk/min | 300 × 290 mm |
| CQ-YWXP400 | 15 KG | ±2–10 g | 1 g | 60 sztuk/min | 450 × 390 mm |
| CQ-YWXP500 | 40 kg | ±5–30 g | 1 g | 30 szt./min | 650 × 490 mm |
| CQ-YWXP600 | 60 kg | ±30–100 g | 1 g | 30 szt./min | 650 × 490 mm |
Który model dla której linii
Wbudowany wagomierz na górze tej strony to CQ-YWXP400 – podstawowy model średniego zakresu, który najczęściej wybierają użytkownicy. Pozostałe pięć modeli znajduje się poniżej, od najmniejszego.





Dokładność jest ustalana przed powierzchnią ważenia
Posiadamy dwa checkweighery inline o tym samym ramie, tej samej taśmie i tym samym czujnikowi obciążenia, a ich zakresy dokładności różnią się trzykrotnie. Różnica wynika z zachowania taśmy między strefą wprowadzania a powierzchnią ważenia.
*Prędkość taśmy. * Sygnał jest próbkowany, gdy produkt znajduje się na powierzchni ważenia. Przy szybkiej prędkości taśmy liczba próbek w tym oknie maleje; przy prędkości poniżej maksymalnej uzyskuje się lepszy (węższy) koniec zakresu dokładności. Dostosowanie prędkości taśmy jest zawsze pierwszym krokiem podczas uruchamiania i dlatego przygotowaliśmy oddzielną notatkę na nie.
*Odległość między produktami na wejściu. * Checkweigher inline waży jeden przedmiot naraz. Zbyt mała odległość powoduje, że dwa produkty jednocześnie znajdują się na powierzchni ważenia, więc pomiar nie odnosi się do żadnego z nich. Fałszywe odrzuty, o których słyszymy, zwykle wynikają z nieodpowiedniej odległości między produktami na wejściu, a nie z działania mechanizmu odrzutu.
*Stabilność produktu. * Torba przesuwająca się na taśmie zmienia własną bezwładność. Przewodniki, krótki lot przy wprowadzaniu oraz odcinek wyrównywania przed stolikiem zajmują miejsce na podłodze i zwykle wpływają na odczyt bardziej niż zmiana modelu.
*Wypoziomowanie. * Każdy nasz wagowy kontroler inline jest montowany na regulowanych nogach zamiast na kółkach. Rama, która nie jest poziomowana, zaburza odczyt – a stwierdzenie „źle waży” często okazuje się wynikać z nieustawionej nogi.
Gdzie błąd w specyfikacji wagowego kontrolera inline
- Podawanie dokładności wagowego kontrolera inline bez zakresu jego nośności. Samo „±0,1 g” nic nie znaczy, ponieważ ±0,1 g przy 200 g i ±0,1 g przy 60 kg to nie ten sam przyrząd.
- Zostawianie zapasu nośności na przyszłość. Nadmiar kilogramów obniża dokładność już dziś – przy każdej paczce – dla produktu, który może nigdy nie pojawić się w produkcji. Jeśli taki produkt jednak się pojawi, lepiej podzielić linię.
- Zakładanie, że urządzenie odrzucające nadąża. Przy 160 szt./min odstęp między przedmiotami wynosi 375 ms, a czas potrzebny na aktywację i reset urządzenia odrzucającego musi zmieścić się w tym oknie.
- Dobór szerokości taśmy na największy opakowanie. Rozmiar materiału określa szerokość taśmy, a szerokość taśmy określa powierzchnię podłogi i cenę. Linia produkująca głównie opakowania typu sachet o wymiarze 100 mm nie powinna być zaprojektowana w oparciu o okazjonalne opakowania typu case o wymiarze 650 mm.
Najczęściej zadawane pytania
Jaką dokładność osiągają wagi kontrolne inline?
Od ±0,05 g w zakresie 200 g do ±100 g w zakresie 60 kg. Zakres pomiarowy decyduje o dokładności, a nie marka: nasz najmniejszy model rozróżnia zmiany o 0,05 g, natomiast model o zakresie 60 kg nie osiągnie lepszej dokładności niż 30 g.
Czy jedna waga kontrolna inline może obsługiwać zarówno sachety, jak i kartony?
Nie zalecamy tego rozwiązania. Należy wybrać model w oparciu o najczęściej produkowany rodzaj opakowania. Model o zakresie 15 kg nie rozróżni odchylenia o 0,1 g w przypadku sachetu, a model o zakresie 200 g nie wytrzyma kartonu o masie 15 kg.
Jak szybko działa wagi kontrolne inline?
160 szt./min na modelu CQ-YWXP210 oraz 30 szt./min na modelach o nośności 40 kg i 60 kg. Prędkość ta jest ograniczona przez prędkość taśmy, a aby osiągnąć najwyższą dokładność, należy pracować poniżej tego maksimum.
Czy wagi kontrolne inline wymagają sprężonego powietrza?
Tak. Każdy układ odrzutu wymaga czystego, suchego powietrza o ciśnieniu 0,6–1 MPa. Najmniejszy model wykorzystuje strumień powietrza, a pozostałe pięć modeli – mechanizm wypychania.
Jakie dane są potrzebne do przygotowania oferty na wagę kontrolną inline?
Masa opakowania i jej dopuszczalny zakres odchyłek, prędkość linii produkcyjnej, szerokość taśmy już dostępnej w systemie, miejsce odrzutu produktów oraz informacja, czy obszar ten podlega myciu. Ostatnia odpowiedź określa stopień ochrony urządzenia.
Wybierając wagę kontrolną inline, decydujesz przede wszystkim, jak małe odchylenia masy będzie ona w stanie wykryć – zakres nośności urządzenia determinuje tę zdolność.
Prześlij nam masę opakowania, dopuszczalny zakres odchyłek oraz prędkość linii produkcyjnej – poinformujemy Cię, który z sześciu modeli spełnia te wymagania lub czy konieczne będzie zastosowanie dwóch wag kontrolnych inline. Wszystkie sześć modeli porównujemy w naszym wygracz strona.
Gorące wiadomości
ONLINE